0 like 0 dislike
Amy buys 3 pencils and 1 ruler and pays 67 cents. Ben buys 2 pencils and 3 rulers and pays 96 cents. Find the cost of 1 pencil and the cost of 1 ruler. Show all your working.

Please with an explanation,, will mark .
by

2 Answers

0 like 0 dislike
Step-by-step explanation:

let the pencil be x and ruler be y

so,

3x + y = 67 ...(1)

2x + 3y = 96 ...(2)

From (1) we get,

y = 67 - 3x

put in equation 2 we get,

2x + 3(67 - 3x) = 96

2x + 201 - 9x = 96

-7x = 96 - 201

-7x = -105

7x = 105

x = 105/7

x =15

NOW,

3x + y = 67

3(15) + y = 67

y = 67 - 45 = 22

1 pencil costs 15 cents and 1 ruler costs 22 cents
by
0 like 0 dislike
so I got

ruler = 22 cents and pencil = 15 c

I explained it in the image and labelled them with letters
by
Welcome to AskTheTask.com, where understudies, educators and math devotees can ask and respond to any number related inquiry. Find support and replies to any numerical statement including variable based math, geometry, calculation, analytics, geometry, divisions, settling articulation, improving on articulations from there, the sky is the limit. Find solutions to numerical problems. Help is consistently 100 percent free!

Questions

No related questions found