0 like 0 dislike
A store is having a sale on walnuts and chocolate chips. For 7 pounds of walnuts and 9 pounds of chocolate chips, the total cost is $37. For 5 pounds of walnuts. and 3 pounds of chocolate chips, the total cost is $17. Find the cost for each pound of walnuts and each pound of chocolate chips.​
by

1 Answer

0 like 0 dislike
- Walnuts cost $1.75, chocolate chips cost $2.75

Step-by-step explanation:

Let the costs be:

- Walnuts - x
- Chocolate chips - y

Set equations as per question

For 7 pounds of walnuts and 9 pounds of chocolate chips, the total cost is $37:

- 7x + 9y = 37

For 5 pounds of walnuts and 3 pounds of chocolate chips, the total cost is $17:

- 5x + 3y = 17

Solve the system by elimination

Multiply the second equation by 3 and subtract the first equation, solve for x:

- 3(5x + 3y) - (7x + 9y) = 3(17) - 37
- 15x + 9y - 7x - 9y = 51 - 37
- 8x = 14
- x = 14/8
- x = 1.75

Find the value of y:

- 7*1.75 + 9y = 37
- 12.25 + 9y = 37
- 9y = 37 - 12.25
- 9y = 24.75
- y = 24.75/9
- y = 2.75
by
Welcome to AskTheTask.com, where understudies, educators and math devotees can ask and respond to any number related inquiry. Find support and replies to any numerical statement including variable based math, geometry, calculation, analytics, geometry, divisions, settling articulation, improving on articulations from there, the sky is the limit. Find solutions to numerical problems. Help is consistently 100 percent free!

Questions

No related questions found