0 like 0 dislike
If 1 lb. of strawberries cost 2.75, how much is 6 lbs.?
by

2 Answers

0 like 0 dislike
$16.5

Step-by-step explanation:

I hope this helps, if it doesn't then just message me and ill be more than happy to help :)
by
0 like 0 dislike
$16.5

Step-by-step explanation:

if one pound is 2.75 dollars (unit rate) you multiply 2.75 by six to get the cost of six pounds.
by
Welcome to AskTheTask.com, where understudies, educators and math devotees can ask and respond to any number related inquiry. Find support and replies to any numerical statement including variable based math, geometry, calculation, analytics, geometry, divisions, settling articulation, improving on articulations from there, the sky is the limit. Find solutions to numerical problems. Help is consistently 100 percent free!

Questions

No related questions found