0 like 0 dislike
PLSS HELPPP!!!!!! HURRYYY!!! THXXX!!!Kylie compared the price per pound of two types of apples at her grocery store. She used the equation y=0.85x to represent y, the total cost in dollars of x pounds of apple A. She entered into the table below the cost of some weights of apple B.

What is the difference in the price per pound between apple A and apple B?

A

$0.40

B

$0.85

C

$1.25

D

$2.10
by

1 Answer

0 like 0 dislike
Choice A is the correct answer.

Step-by-step explanation:

We can compare the prices by taking one of the weight values from the table for apple B and plug it into the equation for apple A.

For example, let's take 4 from the table. The equation would look like this:

y = 0.85(4) = $3.40.

This is the price of 4 pounds of apple A. However, the price for 4 pounds of apple B is $5.00.

5.00 - 3.40 = $1.60. This is the difference in price between 4 pounds of apple A and 4 pounds of apple B. If we want to find the difference per 1 pound, just divide 1.60 by 4.

1.60 / 4 = $0.40.

Therefore, the answer is Choice A.
by
Welcome to AskTheTask.com, where understudies, educators and math devotees can ask and respond to any number related inquiry. Find support and replies to any numerical statement including variable based math, geometry, calculation, analytics, geometry, divisions, settling articulation, improving on articulations from there, the sky is the limit. Find solutions to numerical problems. Help is consistently 100 percent free!

Questions

No related questions found