0 like 0 dislike
Mrs. Wilkinson can buy a 20-ounce box of cereal for 3.60 or a 28-ounce box of cereal for 4.20. What is the better buy? Explain.
by

1 Answer

0 like 0 dislike
the 20 ounce box

Step-by-step explanation:

because its less money per ounce
by
Welcome to AskTheTask.com, where understudies, educators and math devotees can ask and respond to any number related inquiry. Find support and replies to any numerical statement including variable based math, geometry, calculation, analytics, geometry, divisions, settling articulation, improving on articulations from there, the sky is the limit. Find solutions to numerical problems. Help is consistently 100 percent free!

Questions

No related questions found