0 like 0 dislike
Rina Botwright receives $624 gross salary biweekly. Her income tax rate is 14%. Her group health plan contribution is $4.25 per pay period. She belongs to the company retirement plan, to which she contributes 6% of her earnings. She is also covered under Social Security benefits. Her current contribution is 6.05%

If these items are all her deductions, what is her take-home pay per period?

Rina gets a $35 raise per pay period. If her health plan is unchanged, how much of the raise will she have to take home?

take-home pay per period = $

amount of raise taken home = $
by

1 Answer

0 like 0 dislike
Rina Take home pay is $457.20

what is Salary percentage?

The basic salary divided by the Gross salary is multiplied by 100. The result is the percentage of gross salary.

Given that:

gross salary = $624

14% income tax = 624* 0.14 = $87.36

group health plan = $4.25

Company retirement = 624 * 0.060 =$37.44

Social Security = 624 * 0.0605 = $37.752

Home pay= 624 - 87.36 - 4.25 - 37.44- 37.752

= 457.198

Her take home pay is $457.198

if she gets a $35 raise per pay period,

So, new gross salary would be,

= $624 + $35

= $659.

Again, we have

14% Income tax = 659 * 0.14 = $92.26

Group health plan = $4.25

Company retirement = 659 * 0.060 = $39.54

Social Security = 695* 0.0605 = $39.8695

Home take pay,

=659-39.8695 - 45.825 - 39.54-92.26

=441.5055

Her take home pay is $441.5055

learn more about calculation of salary percentage here:

20392489

by
Welcome to AskTheTask.com, where understudies, educators and math devotees can ask and respond to any number related inquiry. Find support and replies to any numerical statement including variable based math, geometry, calculation, analytics, geometry, divisions, settling articulation, improving on articulations from there, the sky is the limit. Find solutions to numerical problems. Help is consistently 100 percent free!

Questions

No related questions found